Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up


Jelcz PR110U #11510

Details

NameJelcz PR110U
(Jelcz) Jelcz PR110/Jelcz PR110M (WSK Mielec SW680/164 137kW/186HP 11100cm3) (FPS Tczew S4-95(4))-110 [2-2-2] (1975-1983)
VIN
Build Number
Built1978
Scrapped?
Owners
1978?MPK Lublin
Registration Numbers
Year Of Get Year Of Remove Registration Plate
1978?LUB 379B
Vehicle Numbers
Year Of Get Year Of Remove Vehicle Number
1978?11510 / MPK Lublin

Photos

1 march 1981 - Lublin - Śródmieście, ul. Krakowskie Przedmieście. W owych czasach ulica ta była jednym wielkim centrum handlowym. Szlak zakupowy zaczynał się przy Placu Łokietka 1 – tzw. Mały Pedet. Następnie – idąc w kierunku Placu Litewskiego - sklep sportowy, kosmetyczny, papierniczy i oświetleniowy. Punktem kulminacyjnym był oczywiście „Duży Pedet”, czyli Dom Towarowy Centrum „Sezam” (na lewo od autobusu). Odcinek Krakowskiego Przedmieścia od ul. Kołłątaja to kolejno: Desa, Księgarnia Wydawnictw Importowanych (w większości z tzw. Demoludów), Dom Książki, Moda Polska, Delikatesy i Raj Dziecka. Całości dopełniały banki, sądy, hotel, pomniki i kwiaciarki na murku. A jak ktoś zgłodniał, to mógł udać się do „Astorii” na rogu Lipowej i alei Racławickich, gdzie mieściły się, licząc od dołu – bar, restauracja i kawiarnia. Wieczorem ulicę rozświetlały kolorowe, migające neony. Nic zatem dziwnego, że przez Krakowskie (i ulice poboczne) przeprowadzone były najważniejsze linie autobusowe i większość trolejbusowych. Na zdjęciu Berliet z pierwszej, długo wyczekiwanej dostawy (można to poznać po czerwonym pasku nad oknami), mija Plac Litewski z widocznym obeliskiem pomnika Unii Lubelskiej. Na lewo od pomnika „baobab”, który zakończył żywot w 2017 roku, natomiast w tle wieżowiec, pierwotnie przeznaczony na siedzibę administracji Lubelskiego Zagłębia Węglowego – obecnie jeden z gmachów Urzędu Wojewódzkiego. Dwa megafony po lewej to nieodłączny element nagłośnienia ulicy podczas pochodów pierwszomajowych – trybuna główna znajdowała się przed gmachem Poczty Głównej. W pierwszym roku eksploatacji dla Berlietów utworzono linię pospieszną „A” – Węglin – Mełgiewska. Trasa ta pokrywała się prawie całkowicie z „dziesiątką”, autobusy zatrzymywały się na wybranych przystankach a bilet kosztował 3 złote (autobusowy normalny 1,50). Linia ta nie przyjęła się i bodajże po dwóch latach została zlikwidowana.
Skan z albumu: Lublin Trzech Pokoleń, KAW Lublin 1987, Fotografia: Eliza Kwaśniewska.

Author: Marconi

Comments: 4


Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: